הגעתםן לשלב כתיבת הסצנה? יופי!
לפני שנמשיך, אני מקווה שהתחלתםן נכון ושאתםן זוכריםות את המלצתי לא להתחיל ישר מכתיבת התסריט השלם, אלא לבנות את היצירה שלכם משלב הרעיון והלאה.
בכל מקרה, אם הגעתםן לשלב בו אתםן פוקקיםות את אצבעותיכםן טרם כתיבת סצנה, אני שמחה להציג בפניכםן את השאלון המלא ובו הנושאים שאנחנו צריכיםות לשים לב אליהם לפני, במהלך ואחרי כתיבת כל סצנה.

חילקתי אותו לשניים (לאו דווקא לפי סדר החשיבות), הנה החלק הראשון:

1. מה הסיפור בה? 

רגע לפני שאתם מתחיליםות לכתוב סצנה, פשוט תשבו, תעצמו עיניים ותדמיינו מה קורה בה בגדול. העבודה שלנו היא הרי לספר סיפורים ואם תשקיעו בזה מחשבה לפני הכתיבה, זה יגרום לכםן להתחייב לכל סצנה כאל סיפור קטן.

2. איזה לוקיישן יהפוך אותה ליותר מעניינת?

נכון שבאף לימודי תסריטאות לא החתימו אתכםן על מסמך בו אתם נשבעיםות לא לחרוג מ: פנים. סלון. יום? אז תמיד תחשבו איזה לוקיישן "יעניין" לכם את הסצנה (בגבולות הסביר, כן?).

3. האם הדיאלוג זורם ואמין?

לא מספיק שכתבתםן את זה הכי טוב שאתם יכולים ושכל דיאלוג נראה לכםן מושחז ושוטף. תקריאו אותם בקול רם! אני בטוחה שאחרי שתקראו את הדיאלוגים, תעשו לפחות שלושה שינויים שלא ישבו לכם טוב בפה. ואני מוכנה להתערב על זה. תעדכנו אותי.

4. האם זכרתםן להפריד את הטקסט מהסאבטקסט?

אני מקווה מאוד שכן - שחשבתם רגע מה כל דמות באמת רוצה ונזהרתםן שהיא חס וחלילה לא תגיד את זה מפורשות, אחרת – מזל טוב! נולדה לכם טלנובלה.

5. אילו פעולות יעזרו להעביר את העלילה והסאבטקסט?

תנסו לא לכתוב סצנה שמתחילה בשורת פעולה ואז ממשיכה בדיאלוגים אינסופיים. אם תחשבו לפני הכתיבה על הפעולות שמתקיימות בסצנה (מחפשים משהו/ מבשלים/ מנקים/וואטאבר) הסצנה שלכםן תשודרג. באחריות.

6. איך אני יכול/ה לקצר אותה?

כשאנחנו קוראיםות ביחד סצנות בסדנה, אני לפעמים עושה למשתתפיםות תרגיל שמשאיר אותםן המומיםות: מסמנת רבע מהתסריט ומוחקת. ככה, על עיוור. כמעט תמיד התוצאה טובה יותר, אפילו הםן מודיםות. תנסו את זה בבית.

7. האם זה מרגיש אמיתי?

תעצרו רגע ותסתכלו על הסצנה שכתבתםן – היא מרגישה לכם אמיתית? נכון שהטקסט הזה אמור להיות סרט או סדרה בדיוניים, אבל הוא חייב להרגיש לכםן אמיתי עוד בשלב הכתיבה ושכל מהלך ורפליקה יהיו משהו שאתםן שלמיםות איתו ולא משהו מתוסרט שרק צריך "לעבור" או "להספיק". משהו חורק לכםן? זה בדיוק הזמן לתקן.

שאלת בונוס:

8. האם אחרי שכתבתי אותה בא לי, בטעות, בטח בטעות, לשלוח אותה לא רק למי שאני צריך/ה, אלא לכ-ל העולם?

אם התשובה היא כן – תתחדשו. יש לכםן יופי של סצנה. וזה הזמן לעבור לסצנה הבאה :)

* רוציםות להמשיך ולכתוב? - עברו ל"איך כותבים סצנה? חלק ב'", כל השאלות הנוספות שיש לקחת בחשבון בכתיבת סצנה.


איך לכתוב תסריט טוב?

מזמינה אותך ללכת איתי צעד אחר צעד בכתיבת והגשת התסריט שלך

קורס תסריטאות אונליין
ללמוד לכתוב תסריט וליהנות מהדרך
סדנאות תסריטאות עם דניאלה דורון

איך כותבים סצנה בתסריט? חלק א'