הגעתם לשלב כתיבת הסצנה? יופי!
לפני שנמשיך, אני מקווה שהתחלתם נכון ושאתם זוכרים את המלצתי לא להתחיל ישר מכתיבת התסריט השלם, אלא לבנות את היצירה שלכם משלב הרעיון והלאה.
בכל מקרה, אם הגעתם לשלב בו אתם פוקקים את אצבעותיכם טרם כתיבת סצנה, אני שמחה להציג בפניכם את השאלון המלא ובו הנושאים שאנחנו צריכים לשים לב אליהם לפני, במהלך ואחרי כתיבת כל סצנה.

חילקתי אותו לשניים, הנה החלק הראשון:

1. מה הסיפור בה?

רגע לפני שאתם מתחילים לכתוב סצנה, פשוט תשבו, תעצמו עיניים ותדמיינו מה קורה בה בגדול. העבודה שלנו היא הרי לספר סיפורים ואם תשקיעו בזה מחשבה לפני הכתיבה, זה יגרום לכם להתחייב לכל סצנה כאל סיפור קטן.

2. איזה לוקיישן יהפוך אותה ליותר מעניינת?

נכון שבאף לימודי תסריטאות לא החתימו אתכם על מסמך בו אתם נשבעים לא לחרוג מ: פנים. סלון. יום? אז תמיד תחשבו איזה לוקיישן "יעניין" לכם את הסצנה (בגבולות הסביר, כן?).

3. האם הדיאלוג זורם ואמין?

לא מספיק שכתבתם את זה הכי טוב שאתם יכולים ושכל דיאלוג נראה לכם מושחז ושוטף. תקריאו אותם בקול רם! אני בטוחה שאחרי שתקראו את הדיאלוגים, תעשו לפחות שלושה שינויים שלא ישבו לכם טוב בפה. ואני מוכנה להתערב על זה. תעדכנו אותי.

4. האם זכרתם להפריד את הטקסט מהסאבטקסט?

אני מקווה מאוד שכן - שחשבתם רגע מה כל דמות באמת רוצה ונזהרתם שהיא חס וחלילה לא תגיד את זה מפורשות, אחרת – מזל טוב! נולדה לכם טלנובלה.

5. אילו פעולות יעזרו להעביר את העלילה והסאבטקסט?

תנסו לא לכתוב סצנה שמתחילה בשורת פעולה ואז ממשיכה בדיאלוגים אינסופיים. אם תחשבו לפני הכתיבה על הפעולות שמתקיימות בסצנה (מחפשים משהו/ מבשלים/ מנקים/וואטאבר) הסצנה שלכם תשודרג. באחריות.

6. איך אני יכול/ה לקצר אותה?

כשאנחנו קוראים ביחד סצנות בסדנה, אני לפעמים עושה למשתתפים תרגיל שמשאיר אותם המומים: מסמנת רבע מהתסריט ומוחקת. ככה, על עיוור. כמעט תמיד התוצאה טובה יותר, אפילו הם מודים. תנסו את זה בבית.

7. האם זה מרגיש אמיתי?

תעצרו רגע ותסתכלו על הסצנה שכתבתם – היא מרגישה לכם אמיתית? נכון שהטקסט הזה אמור להיות סרט או סדרה בדיוניים, אבל הוא חייב להרגיש לכם אמיתי עוד בשלב הכתיבה ושכל מהלך ורפליקה יהיו משהו שאתם שלמים איתו ולא משהו מתוסרט שרק צריך "לעבור" או "להספיק". משהו חורק לכם? זה בדיוק הזמן לתקן.

שאלת בונוס:

8. האם אחרי שכתבתי אותה בא לי, בטעות, בטח בטעות, לשלוח אותה לא רק למי שאני צריך/ה, אלא לכ-ל העולם?

אם התשובה היא כן – תתחדשו. יש לכם יופי של סצנה. וזה הזמן לעבור לסצנה הבאה :)

* רוצים להמשיך ולכתוב? - עברו ל"איך כותבים סצנה? חלק ב'", כל השאלות הנוספות שיש לקחת בחשבון בכתיבת סצנה.

שיהיה בהצלחה ואל תשכחו ליהנות מהדרך,
דניאלה דורון
תסריטאית ומנחת סדנאות כתיבת תסריט 
DraftRishon

ללמוד תסריטאות מתי ואיפה שבא לך בית ספר און ליין לתסריטאות

ללמוד תסריטאות עם עוד אנשים כמוך (ואיתי:) סדנאות חיות

איך כותבים סצנה בתסריט? חלק א'