ינואר טרי לקהילת התסריטאות הוותיקה שלי

רגע לפני שאחשוף (!) בבלוג איך הג'ינס המיוחד שלי עוזר לי לכתוב, קבלו – חמישה טיפים ליוצר/ת המתחיל/ה (וגם תזכורת למי שהתחיל/ה מזמן:-) שהיה לי הכבוד והכיף לכתוב עבור הניוזלטר של קרן הקולנוע הישראלי:

  1. לכתוב משהו שאני ורק אני יכול/ה לספר

כותב/ת מתוך רצון לשבור קופות (אלה עם הכסף, לא הבננות)? למכור לנטפליקס? להלהיב את הקהל? – כל אלה ממש אחלה והלוואי שיקרו, אבל הדרך להגיע לשם, כמו שאומרת שרי, מתחילה בתוכנו: כיוצר/ת מתחיל/ה, כל מה שצריך זה לפשפש בתיק האישי שלך ולשלוף משם את מה שיש לך - ורק לך - להציע לעולם כסיפור (כשהשיט של החיים הופך לזהב על המסך). זה מה שיבדיל אותך מכל יוצר/ת, מנוסיםות ככל שיהיו. 

  1. ליצור כל מיני דברים

נכון, יש את הסרט הזה שעבדת עליו. כולנו מכיריםות, כי שלחת לנו אותו ("בא לך להציץ על 417 עמודי התסריט שלי?"). אבל עד שהוא יקרה, אולי כדאי לכתוב עוד משהו? שיהיו לך בתיקיות הצעות מגובשות ברמה כזאת או אחרת שתוכל/י לשלוח ברגע שיש קול קורא לסרט קצר, לסיטקום, לסדרת דרמה או לכל דבר נוסף. זה גם (סטטיסטית) יגביר את הסיכוי לתשובה חיובית, גם יזרים לך אנרגיה של עשייה ולא של דגירה, גם יוריד את הלחץ מהפרויקט האחד ההוא וגם יגרום לך להיזכר שאת/ה יוצר/ת. ולא רק של משהו אחד. 

  1. לעבוד עם עוד מישהו/י

הו בדידותו/ה של התסריטאי/ת. כמה נכתב עליה (לא מספיק). בטח גם לך יצא לשבת לבד מול המחשב, במרחק 13 צעדים מהמקרר, ולכתוב את התסריט הזה שיצא כה גרוע! או אולי ממש מעולה? כבר אי אפשר לדעת. עבודה עם יוצר/ת נוסף/ת תעניק לך נקודת מבט נוספת, מישהו/י לחלוק איתו את הטוב (הזמינו אותנו לפגישה!) והרע (שוב דחו אותה), את רגעי התהילה, ההשפלה ובעיקר: הבין לבין. ככה גם תברא/י לעצמך דד ליינים בדמות פגישות עם השותף/ה, ואם תקבעו בחוץ – תגדיל/י משמעותית את מספר הצעדים למקרר. (מוקדש למרב שקד, שותפתי להנחיית סדנאות, שאיתה זה לא מרגיש כמו לעבוד). 

  1. פשוט ליצור

אם פעם היתה רק קרן אחת (היוש קרן הקולנוע הישראלי), המצלמה שקלה טון והכל היה סופר יקר, היום הנייד שלך יכול להיות מצלמה וחדר עריכה. נכון, זאת (לאו דווקא) איכות ההפקה שרצית, אבל (!) זאת הדרך שלך לייצר משהו בעצמך. משהו קצרצר, שיהיה כרטיס הביקור שלך ויראה לעולם (ועל הדרך לקרן, לערוץ ולחברת ההפקה) את הדרך שבה את/ה רואה את הדברים. להיות תלויים רק בחסדי גורמים מממנים ומשדרים, זה קשוח עד מתסכל (שוב היוש קרן). ליצור את ההצלחה הקטנה שלך: פרייסלס.

 

הטיפ החמישי + בלוגים להרחבה + תזכורת לספריית ה-VOD המעולה של הקרן – בסוף ניוזלטר זה.

 

סדנאות חמות? נעשה את זה קל:

♥ לא למדתםן תסריטאות? בואו לפה (חדש: תוכלו לבקש ולקבל תעודה!)

♥ למדתםן? הצטרפו לחממת ההגשה (תוכלו להגיש ולהציג מול 3 חברות הפקה!)

♥ לכל מקרה אחר – ייעוץ אישי (תוכלו לראות אותי שותה תה מתרמוס בחצר האחורית!)

אגב, אני יוצאת להרפתקת דיאטה דיגיטלית במהלך חודש פברואר. אדווח מהעבר השני. זמינה לכםן תמיד פה: צרו קשר

 

♥ חובבי הסדרה 'הטבח' באופן כללי, וארז קו אל (היוצר והבמאי) באופן אישי (כמוני), מוזמניםות להצטרף למפגש איתו בתסריטאזום בשלישי הקרוב, 26.1 בערב.

 

♣ בעמוד החדשות – דברים מתחילים לזוז, בדקו פה

 

♥ ולקינוח (ותהיו בטוחיםות שאכלתי אחד) – הבלוג על הג'ינס המיוחד שלי שעוזר לי לכתוב (פלוס, כמובן, הרבה יותר מדי אינפורמציה על הבנזוג האיטלקי).

 

נ.ב

הטיפ החמישי שהבטחתי (נחשו מהו?) בניוזלטר קרן הקולנוע הישראלי

 

מלא אהבה לא תזיק,

דניאלה דורון

הג'ינס המיוחד שלי
הטבח מגיע לתסריטאזום
חממת הגשות או לא להיות
קרן הקולנוע הישראלי