היסטוריה קצרה של "ד"ר ירמי"

"דוקטור ירמי" נולד כמו סמס "ערה?": שיכור, בלי מחשבה ובאחת וחצי בלילה. כתבתי לירמי "בוא נעשה סדרה שבה אתה הפסיכולוג הכי גרוע בעולם". ירמי אמר "יאללה". משם קרה רצף מאוד נדיר של אירועים: פשוט הסכמנו על הכל. ידענו שזה צריך להיות ברשת, ידענו שזה צריך להיות מאולתר, ידענו שאנחנו רוצים לעשות את הפרקים בקצב שלנו, ידענו שאנחנו רוצים לעשות מערכון איטי (יחסית) ומוזר, ממעט בהתרחשויות, מרבה בדיבורים. בקיצור, כל מה שבאמת כיף (ולא בהכרח "אינטרנטי". עובדה, מעולם לא נהיינו ויראליים). 

הרעיונות התחילו להתגלגל. למרבה המזל, ירמי באמת לא מתאים באופיו להיות פסיכולוג קליני, ככה שהספיק לנו לשים אותו בתוך הנעליים של המקצוע המכובד הזה ולהגיד לו פשוט להיות עצמו. החלטנו שהוא מקבל מטופלים בבית של אמא שלו, זה נראה לנו פרוידיאני מספיק. 

אחר כך התחילו האילתורים עם המטופלים. היו הרבה סשנים עם מטופלים שלא המריאו ולכן לא צולמו. העבודה על כל פרק מתחילה בפגישה משולשת, כשאנחנו מבקשים ממי שאמור לגלם את המטופל לדבר על נושא שהוא היה באמת מדבר איתו אם היה אצל פסיכולוג עכשיו, ומשם ממשיכים. הם מאלתרים ואני צועק עליהם הערות בשביל להרגיש מעורב. ומשתדל לתעד את השורות המצחיקות במיוחד. 

בשני הפרקים הראשונים ("רון" ו"ענת") באנו לימי הצילום עם שלד מעורפל בלבד. ידענו נקודות מפתח שאנחנו רוצים להגיע אליהן, אבל בסופו של דבר מה שקרה היה שצילמנו חמישה-שישה טייקים ארוכים (של רבע שעה!) ומהם ערכנו פרקים שאורכם הוא בערך חמש דקות. זה היה סיוט וזו אחת הסיבות שעבר המון זמן בין פרק לפרק. 

התסריט למעשה נבנה בעריכה. כשהיינו בצילומים שיקרתי לירמי שלארי דיוויד עובד בשיטה הזאת, כי חשבתי שזה יהיה כיף. בסופו של דבר זה אכן היה כיף אבל גם מתיש. אין לי מושג איך לארי דיוויד עובד באמת ואני לא יודע למה אמרתי את זה. 

בשני הפרקים האחרים ("רתם", "קלינג") הייתה לנו יותר התרחשות ויותר תסריט, ולכן גם התפקיד של בת שבע רינגל (שמשחקת את אמא של ירמי) הורחב. אגב, התוכנית בהתחלה הייתה שהיא דמות שרק נראית ובקושי מדברת, אבל כבר בפרק הראשון ("רון") היא התגלתה כשחקנית ומאלתרת כל כך חדה ומצחיקה שהחלטנו שהתפקיד שלה חייב לגדול. יום אחד נעשה לה סדרת ספין-אוף. 

היה לנו את המזל לצלם את הקליניקה בבית של אבא של ירמי (אשתו היא מרצה לפילוסופיה, כך שהיה לה חדר עבודה גדול עם המון ספרים), ושהיו לנו חברים טובים ונדיבים שצילמו וערכו בחינם (אייל רפאלוב ונדב דירקטור. רפאלוב הציב שלוש מצלמות על הסט וצלל ביניהן כמו נינג'ה בזמן שהן רצות טייק אחר טייק). בסופו של דבר ההוצאות היחידות הסתכמו בכמה מאות שקלים להשכרת נק-מייקים וציוד תאורה.

>>לצפייה בפרקים מהסדרה<<  

"דוקטור ירמי" תוקרן ביום שבת הבא באירוע הזה: https://www.facebook.com/events/1783574331668758/

ובנימה אישית, ממני דניאלה: סדרת רשת היא ההזדמנות הפשוטה שלכם ליצור משהו ולהציג אותו בפני קהל. מי שיגיע לאירוע סדרות הרשת בסינמטק יראה איך עושים את זה נכון. ממש כמו שד"ר ירמי היה מייעץ לכם לא לעשות. 

 

ד"ר ירמי
ועמית (מתוך הסדרה)
והנה גם רון, מהפרק הראשון